• slide-3

    Winners

Save the Date! Sunday 12th August 2018

Tetbury Memorial Recreation Ground (Entrance from Hampton Street/Chavenage Lane)

2017 Cup Winners

Plus our winners from previous shows

Why not take part in the 2018 Show? Click here for more details.

 

Trophy No. Trophy Description 2017 2013 2014 2015 2016
1 Tetbury RDC Perpetual Challenge Cup  Jane Stevens D.Tanner D.Tanner D W Tanner Dave Norris
2 Michael Deacon Memorial Cup A.J Wyatt R. Palmer D. Green D W Tanner Roy Palmer
3 Nip Norris Cup  A.J Wyatt R. Palmer M. Collins Roy Palmer Roy Palmer
4 Perpetual Challenge Cup Most Points Open  John Nettleton D. Green D. Green John Nettleton J A Nettleton
5 Perpetual Challenge Cup Most Points Amateur  David Green D. Green M. Collins David Green David Green
6 Perpetual Challenge Cup for Roses —- C. Snell C. Rhymer Maureen Hawkridge Cordy Snell
7 Perpetual Challenge Rose Bowl for Roses John nettleton Not awarded C. Snell Jackie Rymer J A Nettleton
8 Rose of Tetbury Cords Snell L. Vick L.Vick Cordy Snell J A Nettleton
9 Perpetual Challenge Collection of Annuals  David Green D. Green D. Green David Green J A Nettleton
10 Perpetual Challenge Cup Sweet Peas  —- D. Green J. Nettleton John Nettleton David Green
11 Perpetual Challenge Cup Best Exhibit Dahlias  Jane Stevens J. Stevens J. Stevens David Green Jane Stevens
12 Perpetual Challenge Cup Chrysantheum  —- Not awarded Not awarded Not Awarded  Not Awarded
13 Margaret Prosser Cup Best Exhibit Flowers  Jane Stevens J. Stevens D.Green David Green Dave Norris
14 Perpetual Salver Best Exhibit Flower Arranging  Daphne Asprey D. Asprey J.Harper Liz Farnham Liz Farnham
15 Mr K Mabberley Memorial Cup Marigolds  David Green L. Vick D. Green David Green David Green
16 Bonsai Perpetual Challenge Cup  —- S. Poole Not awarded Sue Thomas Not Awarded
17 Perpetual Challenge Tankard Onions John Nettleton Not awarded Not awarded John Nettleton David Green
18 Pat Murphy Memorial Cup for Onions Ron Howell R. Howell Not awarded David Green Not Awarded
19 Mr F W Spencer Memorial Cup for Shallots  —- R. Palmer Not awarded Ron Howell Roy Palmer
20a Most points childrens age 2-4  Amber Banbrook Maisie Bray Joshua Elliott Genevieve Sharpe Dylan Randall
20b Most points childrens age 5-8  Genevieve Sharpe Chloe Smith Chloe Smith Chloe Smith Genevieve Sharpe
20c Most points childrens 9-11  Sophie Best Bibi James Emillie Smith Emillie Smith Sophie Best
21 Kimber Cup Best Dressed Teddy  Genevieve Sharpe Oliver Elliott Freddie Elliott Emillie Smith Genevieve Sharpe
22 Perpetual Challenge Cup most points Adult Craft  Cheryl Smith J. Yorke V. Williams Judy Studley Mrs J E Smith & Cheryl Smith
23 Mrs West Memorial Cup most points Craft/ Cook Stephen Hirst & Margaret Reed E. Truman J. Henderson Peter Franklyn

Elizabeth Truman

24 Perpetual Challenge Cup Best Exhibit Craft  A.J Wyatt D. Buss J. Smith Joelle Paulson Hilary Pike
25 Samantha Walker Memorial Cup John Nettleton D. Green J. Nettleton John Nettleton J A Nettleton
26 Perpetual Challenge Cup most points Cooking   Stephen Hirst & Margaret Reed E. Truman J. Henderson Peter Franklyn Elizabeth Truman
27 Perpetual Challenge Goblets Best Exhibit Cooking  Robert French J. Yorke J. Henderson Stephen Hirst Hilary Pike
28 Olive & Dennis Price Perpetual Challenge Cup  Dexter Banbrook Amy Burrows Oliver Rushton Oliver Rushton Harry – Marks – Bryan
29 Perpetual Challenge Cup for Childrens Fancy Dress  Jane Stephens Not awarded Not awarded Not Awarded Not Awarded
30 Mary King Memorial Trophy  Jane Stevens D. Green J. Stevens John Nettleton Jane Stevens
31 Salver for Best Photograph  —- S. Poole S. Mosdell Hilary Pike S Mosdell

2016 Cup Winners

Why not take part in the 2017 Show? Click here for more details.

 

Trophy Description 2017 2016
Tetbury RDC Perpetual Challenge Cup Dave Norris
Michael Deacon Memorial Cup  Roy Palmer
Nip Norris Cup  Roy Palmer
Perpetual Challenge Cup Most Points Open  Roy Palmer
Perpetual Challenge Cup Most Points Amateur David Green
Perpetual Challenge Cup for Roses  Cordy Snell
Perpetual Challenge Rose Bowl for Roses  J A Nettleton
Rose of Tetbury J A Nettleton
Perpetual Challenge Collection of Annuals  J A Nettleton
Perpetual Challenge Cup Sweet Peas  David Green
Perpetual Challenge Cup Best Exhibit Dahlias  Jane Stevens
Perpetual Challenge Cup Chrysantheum  Not Awarded
Margaret Prosser Cup Best Exhibit Flowers  Dave Norris
Perpetual Salver Best Exhibit Flower Arranging  Liz Farnham
Mr K Mabberley Memorial Cup Marigolds  David Green
Bonsai Perpetual Challenge Cup  Not Awarded
Perpetual Challenge Tankard Onions  David Green
Pat Murphy Memorial Cup for Onions  Not Awarded
Mr F W Spencer Memorial Cup for Shallots  Roy Palmer
Most points childrens age 2-4  Dylan Randall
Most points childrens age 5-8 Genevieve Sharpe
Most points childrens 9-11  Sophie Best
Kimber Cup Best Dressed Teddy Genevieve Sharpe
Perpetual Challenge Cup most points Adult Craft  JOINT WINNERS Mrs J E Smith & Cheryl Smith
Mrs West Memorial Cup most points Craft/ Cook  Elizabeth Truman
Perpetual Challenge Cup Best Exhibit Craft  Hilary Pike
Samantha Walker Memorial Cup  J A Nettleton
Perpetual Challenge Cup most points Cooking  Elizabeth Truman
Perpetual Challenge Goblets Best Exhibit Cooking  Hilary Pike
Olive & Dennis Price Perpetual Challenge Cup  Not Awarded
Perpetual Challenge Cup for Childrens Fancy Dress Not Awarded
Mary King Memorial Trophy  Jane Stevens
Salver for Best Photograph  S Mosdell

Dog show results

Ring One

Ring 1

Dog 

Owner

Best Puppy under 1 year Blade Gary Payne
Dog with most appealing eyes Snowy Kirsty King
Best Terrier Dexter Mae-Daisy Bowards
Dog in Best Condition Alfie Ubanette Thompson
Best Rescue Dog Inka Rachel Styles
Best Pedigree Cato Lilly Pike

 

Ring Two

Ring 2

Dog 

Owner

Best Cross Breed DogPoppy Poppy Shaun Scotford
Best Child Handler Tilly Sophie Hayes
Dog the judge wants to take home Harry Kat Crammond
Best Veteran 8 Years & over Ozzie Sandy Cox
Best Gun Dog Daisy Jess Elliott